Türkiye Cumhuriyeti

New York Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Başkonsolos Levent Bilgen'in 18 Mart Şehitleri Anma Günü Mesajı, 18.03.2014

Bugün, vatan için en büyük mertebeye ulaşan ve canlarını veren şehitlerimizi yâd etmek üzere kalplerimizin birarada çarptığı 18 Mart Şehitleri Anma Gününde, Çanakkale Zaferi’nin 99. Yıldönümünü gururla idrak ediyoruz.

Türk askeri Çanakkale’de, düşman donanmalarını 18 Mart 1915’te yenilgiye uğratmış, 1915 yılının sonlarına kadar süren kara muharebelerinde ise Ulu Önder ve eşsiz komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün kumandasında düşmanı Çanakkale’den çekilmeye mecbur bırakmıştır.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümüne yaklaştığımız ve milletimiz için önemli bir dönüm noktasını teşkil eden bu dönemde, aziz şehitlerimizin hatıralarını, gelecek kuşaklara umut aşılama ve tarihimizle gurur duyma vesilesi olarak dile getirmeliyiz.

Şehitlerimiz sözkonusu olduğunda, teröre kurban verdiğimiz 46 diplomat meslektaşımızı ve Dışişleri Bakanlığı mensuplarımızı da anıyor, onları hürmetle yâd ediyoruz.

1973’ten bugüne hain terör saldırılarıyla hayata gözlerini kapamış 46 diplomatımız, Milletimiz için bir gurur vesilesi olarak tarihin şeref levhalarına isimlerini yazdırmışlardır.

Çanakkale Zaferi’nin, bir insanlık dersi olarak her platformda anlatılmasının, yeni kuşaklarda milli bilincin oluşturulması için hafızalarımızın diri tutulmasının önemine bir kez daha vurgu yapmak isterim.

Bu vesileyle, vatan uğruna canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize fedakârlıkları için en derin şükranlarımızı sunuyorum.