Türkiye Cumhuriyeti

New York Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Konuşması, 10.11.2013

DEĞERLİ DAİMİ TEMSİLCİM BÜYÜKELÇİ SN. HALİT ÇEVİK,
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ TEMSİLCİSİ BÜYÜKELÇİ SN. MEHMET DÂNÂ,
TÜRK AMERİKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU BAŞKANI SAYIN ALİ ÇINAR,
TÜRK AMERİKAN DERNEKLERİ ASAMBLESİ BAŞKANI SN. MEHMET ÇELEBİ,
TOPLUMUMUZUN KIYMETLİ MENSUPLARI,
SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM, MESAİ ARKADAŞLARIM,

***

BUGÜN, EBEDİYETE İNTİKALİNİN 75. YILDÖNÜMÜNDE, ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü DERİN SAYGIYLA VE MİNNETLE ANIYORUZ.

10 KASIM, BİR ANMA GÜNÜ OLDUĞU KADAR, ATA’MIZI ANLAMA, ONUN İDEALLERİNİ VE BÜYÜK ESERİ CUMHURİYETİMİZİN ÖNEMİNİ TAHLİL ETME GÜNÜDÜR.

DAHİ BİR STRATEJİST, VİZYONER BİR LİDER, BAĞIMSIZLIK ATEŞİMİŞİ YAKAN, MİLLETİMİZİN AZİM, İRADE VE KAHRAMANLIĞINA DUYDUGU SONSUZ GÜVENLE İSTİKLAL MÜCADELESİNİ ZAFERE ULAŞTIRAN BÜYÜK KOMUTAN ATATÜRK, DEVLET ADAMLIĞI VASFIYLA CUMHURİYETİMİZİ KURMUŞ, MODERNLEŞME VE DÖNÜŞÜM HAMLELERİNİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

ATATÜRK, MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİ BİZLERE HEDEF GÖSTERİRKEN, SÜREKLİ BİR DİNAMİZME SAHİP OLAN, HER BAKIMDAN GÜÇLÜ, DEMOKRATİK, LAİK, ÇAĞDAŞ VE MÜREFFEH BİR TÜRKİYE İDEALİ ORTAYA KOYMUŞTUR.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ATATÜRK SAYESİNDE BUGÜN GELDİĞİ YER HEPİMİZ İÇİN KIVANÇ KAYNAĞIDIR.

ATATÜRK’ÜN BİZLERE BIRAKTIĞI BU EMANETİ YÜCELTMEK DE HEPİMİZİN VAZİFESİDİR.

TÜRK AMERİKAN TOPLUMUNUN DEĞERLİ MENSUPLARI,

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK’Ü ANARKEN, YARINLAR İÇİN BESLEDİĞİMİZ ÜMİT VE GÜVENİ MİLLETÇE PAYLAŞIYORUZ. BU İDEALDEKİ KARARLILIĞIMIZI BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLMA AZİM VE İRADEMİZLE SERGİLİYORUZ.

İSTER TÜRKİYE’DE İSTER YURTDIŞINDA YAŞAYALIM, ANAVATANIN GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNMAK VE YENİ NESİLLERİMİZE AYDIN BİR GELECEK BIRAKMAK HEPİMİZİN ASLİ GÖREVİDİR.

İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ TOPLUMDAKİ GÜCÜNÜZÜ DAHA DA SAĞLAMLAŞTIRMAK VE AYNI ZAMANDA ATATÜRK’ÜN TEMELLERİNİ ATTIĞI TÜRKİYE’NİN ÇAĞDAŞ, AYDIN VE ÇALIŞKAN KİMLİĞİNİN YANSITILMASI SİZLERE DÜŞMEKTEDİR.

YÜCE MİLLETİMİZİN UNUTULMAZ ÖNDERİ, TÜM DÜNYANIN TAKDİRİNİ KAZANMIŞ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü, O'NUN ŞAHSINDA DAVA VE SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI, SEVGİ, RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYOR, ATAMIZIN MANEVİ HUZURUNDA BİRKEZ DAHA HURMETLE EĞİLİYORUZ.