Türkiye Cumhuriyeti

New York Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Atatürk Okulu 10 Kasım Programı Konuşması, 09.11.2013

ATATÜRK OKULU MÜDİRESİ SAYIN TÜLAY TAŞKENT,
ATKB BAŞKANI ŞERMİN HANIMEFENDİ,
EMEKLERİNİ HİÇBİR ZAMAN ESİRGEMEYEN FEDAKAR ÖĞRETMENLERİMİZ,
TOPLUMUMUZUN MUHTEREM MENSUPLARI, SEVGİLİ VELİLER,
ÇOK SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ, BİRİCİK YAVRULARIMIZ,

EBEDİYETE İNTİKALİNİN 75. YILDÖNÜMÜNDE, ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü DERİN SAYGIYLA ANIYORUZ.

10 KASIM, BİR ANMA GÜNÜ OLDUĞU KADAR, ATA’MIZI ANLAMAK VE EN BÜYÜK ESERİ CUMHURİYET'İMİZİN İDEALLERİNİ HİSSETMEK GÜNÜDÜR.

DAHİ BİR STRATEJİST, VİZYONER BİR LİDER, BAĞIMSIZLIK ATEŞİMİŞİ YAKAN, MİLLETİMİZİN AZİM, İRADE VE KAHRAMANLIĞINA DUYDUGU SONSUZ GÜVENLE İSTİKLAL MÜCADELESİNİ ZAFERE ULAŞTIRAN BÜYÜK KOMUTAN ATATÜRK, CUMHURİYETİMİZİ KURMUŞ, DEVLET ADAMLIĞI VASFIYLA MODERNLEŞME VE DÖNÜŞÜM HAMLELERİNİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

ATATÜRK, MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİ BİZLERE HEDEF GÖSTERİRKEN, SÜREKLİ BİR DİNAMİZME SAHİP OLAN, HER BAKIMDAN GÜÇLÜ, DEMOKRATİK, LAİK, ÇAĞDAŞ VE MÜREFFEH BİR TÜRKİYE İDEALİ ORTAYA KOYMUŞTUR.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BUGÜN GELDİĞİ YER HEPİMİZ İÇİN KIVANÇ KAYNAĞIDIR.

ATATÜRK’ÜN BİZLERE BIRAKTIĞI BU EMANETİ YÜCELTMEK DE HEPİMİZİN VAZİFESİDİR.


DEĞERLİ ÇOCUKLAR, BİRİCİK YAVRULARIMIZ,

GELECEĞİMİZ SİZLERSİNİZ.

NEREDE OLURSANIZ OLUN, ÜLKEMİZİ VE MİLLETİMİZİ GELECEKTE TEMSİL EDECEK SİZLERSİNİZ. BU İDEALİ VE GÖREVİ HER ZAMAN HATIRLAYIN, VE BUNDA BAŞARILI OLMAK İÇİN ÇOK AMA ÇOK ÇALIŞIN.

SİZLERE BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK’ÜN SÖZLERİYLE SESLENMEK İSTİYORUM:

“KÜÇÜK HANIMLAR, KÜÇÜK BEYLER, SİZLER, HEPİNİZ, GELECEĞİN BİR GÜLÜ, YILDIZI VE İKBAL IŞIĞISINIZ. MEMLEKETİ ASIL IŞIĞA BOĞACAK OLAN SİZSİNİZ. KENDİNİZİN NE KADAR ÖNEMLİ, DEĞERLİ OLDUĞUNUZU DÜŞÜNEREK ONA GÖRE ÇALIŞINIZ. SİZLERDEN ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ.”

BU GÜZEL İFADELERLE TÜM ÇOCUKLARI KUCAKLAYAN, YÜCE MİLLETİMİZİN UNUTULMAZ ÖNDERİ, DÜNYA LİDERLERİNİN TAKDİRİNİ KAZANMIŞ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü, O'NUN ŞAHSINDA DAVA VE SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI, SEVGİ, RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYOR, ATA’MIZIN MANEVİ HUZURUNDA HÜRMETLE EĞİLİYORUZ.