Türkiye Cumhuriyeti

New York Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Takvimi Hakkında Duyuru , 11.06.2014

 

Yurtdışında ilk defa gerçekleştirilmesi öngörülen Cumhurbaşkanlığı seçimleri için birinci tur oylama 31 Temmuz - 3 Ağustos 2014 tarihleri arasında, ihtiyaç olması durumunda ikinci tur oylama ise  17 Ağustos - 20 Ağustos 2014 tarihleri arasında Türkevi’nde (821 UN Plaza, New York, NY 10017) yapılacaktır. Sözkonusu seçimlere ilişkin önemli hususlar aşağıda sunulmaktadır.

1. Yüksek Seçim Kurulunun internet adresinden seçmen kayıtlarının sorgulaması yapılmalıdır. Sorgulama için lütfen buraya tıklayınız.

2. Sorgulama sonucunda Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı olan ve sorgu sayfasında “Dış Temsilcilik: New York Başkonsolosluğu” ifadesi bulunan vatandaşlarımızın bu aşamada yapmaları gereken başka bir işlem olmayıp, Başkonsolosluğumuz internet sayfasından duyuruları takip etmeleri tavsiye edilmektedir.
Seçimlerin aksamadan yürütülmesi amacıyla randevu sistemi uygulanacaktır. Bu konuda ayrıca duyuru yapılacaktır.

3. Yapılan sorgulamada Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı olmayan  vatandaşlarımızın ise kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için mümkün olan en kısa sürede adres beyanında bulunmaları gerekmektedir. Kayıt için aşağıdaki işlemlerden (a,b,c) birinin yerine getirilmesi yeterlidir.

Vatandaşlarımız;

a) Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek  ekte sunulan “Adres Beyan Formu”nu doldurmak suretiyle; veya,

b) Ekteki adres beyan formunu eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü-arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla Başkonsolosluğumuza göndermek suretiyle; veya,
           

c) Ekteki adres beyan formunu eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü-arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ya da nüfus kayıtlarının bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne göndermek suretiyle adres beyanında bulunabilirler.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü 2 Temmuz – 9 Temmuz 2014  tarihleri arasında internet ortamında (www.ysk.gov.tr) açıklanacaktır. Oy kullanmak isteyen vatandaşlarımızın, seçmen kayıtlarının doğruluğunu bu süre içerisinde teyit etmeleri önem taşımaktadır.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, 10 Haziran 2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Yüksek Seçim Kurulu kararının tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Saygıyla duyurulur.

T.C. New York Başkonsolosluğu

İlgili Dosyalar :

- Form B.pdf