Türkiye Cumhuriyeti

New York Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Bilgi Notu-israil Başbakanı Benjamin Netanyahu , 03.12.2010

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı telefonla arayarak, Türkiye’nin İsrail’de çıkan yangın dolayısıyla gönderdiği iki yangın söndürme uçağından dolayı minnettarlığını iletmiştir.

Netanyahu, “İki yangın söndürme uçağı gönderdiğiniz için sizlere minnettar olduğumu iletmek için aradım” ifadesini müteakiben, “Türk halkının ve sizin bu yardımınızın çok büyük ve anlamlı olduğunu belirtmeliyim. Şu anda herkes Türk uçaklarının yangını söndürmek için uçtuğunu görüyor, ben de görüyorum. Hem hükümetim, hem de halkımın minnettarlığını ifade etmek için sizi şahsen aramak istedim” demiştir.

Başbakan ERDOĞAN ise, Netanyahu’ya geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra, “41 vatandaşınızın hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendim. Bu afet karşısında insani ve İslami bir görev olarak yardım etmemiz gerekiyordu. Olayı öğrendiğim andan itibaren gerekli talimatları verdim. Millet olarak size başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılar konusunda da her türlü yardımı yapmaya hazırız. Yangın sönene kadar uçaklarımız ülkenizde kalacaktır” demiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.