Türkiye Cumhuriyeti

New York Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

 

1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD’de açılan ilk müstakil konsolosluk temsilciliği olarak görevine başlayan Başkonsolosluğumuz 1977 yılında aynı yıl satın alınan ve tamamı Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olan Türkevi binasında (821 UN Plaza, New York, NY 10017) hizmet vermeye başlamıştır. Yeni Türkevi Projesi nedeniyle, Temsilciliğimiz Kançılaryası, 2013 Mart ayında geçici olarak 825 3rd Avenue, New York, NY 10022 adresinde binanın 28. katına taşınmıştır. 

 

Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde New York, New Jersey, Pennsylvania ve Delaware eyaletleri bulunmaktadır.

 

Başkonsolosluğumuzun bünyesinde Eğitim Ataşeliği, Kültür ve Tanıtma Ataşeliği, Ticaret Ataşeliği, Ekonomi Ataşeliği, Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Ataşeliği ile Sağlık Müşavirliği bulunmaktadır. Bağlı birimlerimizin ofisleri ise Kançılaryamızın bulunduğu binanı 5. katında yer almaktadır.

 

Başkonsolosluğumuzun çalışma saatleri hafta içi 09.00-16:00 olup, şahsen müracaatlar 09:00 - 12:30 ile 14:00 - 16.00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Başkonsolosluğumuz şahsen başvuru saatleri dışında posta ile gönderilen işlemleri ve işlemlere ait yazışmaları yerine getirmektedir. Yabancı ülke vatandaşları için vize başvuru saatleri ise 14:00 ile 16:00 arasındadır.

 

Konsolosluk konularındaki tüm genel bilgi taleplerinin yanı sıra, vatandaşlarımızca Başkonsolosluğumuza şahsen veya posta ile yapılmış olan başvuruların akıbetine ilişkin sorular, 1-888-566 76 56 numaralı telefon üzerinden 24 saat hizmet veren Konsolosluk Çağrı Merkezi tarafından yanıtlanabilmektedir.

 

 

 

 
Celal Münif Bey
Başkonsolos (MM)
01.01.1925-09.07.1927
Münir Süreyya Bey (Bergman)
Başkonsolos (MM)
27.09.1927-20.09.1929
Hasan Basri Bey (Lostar)
Başkonsolos (MM)
01.10.1929-18.11.1933
Orhan Halid Erol
Başkonsolos (MM)
18.11.1933-31.08.1937
Mehmed Ali Yükselen
Başkonsolos (MM)
04.10.1937-21.09.1941
Şadan Erman
Başkonsolos (MM)
21.09.1941-12.09.1942
Cemil Vafi
Başkonsolos (MM)
12.09.1942-14.09.1946
Ömer Fikret Belbez
Başkonsolos (MM)
14.09.1946-19.03.1950
Necdet H. Kent
Başkonsolos (MM)
24.08.1950-21.01.1955
Efdal Deringil
Başkonsolos (MM)
26.01.1955-29.10.1957
Hikmet Hayri Anlı
Başkonsolos (MM)
29.10.1957-01.04.1960
İlhan Gökbudak
Başkonsolos (MM)
01.04.1960-21.04.1960
A. Fikret Berker
Başkonsolos (MM)
21.04.1960-23.05.1963
Namık Aykaç
Başkonsolos (MM)
23.05.1963-29.06.1963
Semih Baran
Başkonsolos (MM)
29.06.1963-30.11.1968
Sait Sahipoğlu
Başkonsolos (MM)
30.11.1968-01.01.1971
Sıtkı Coşkun
Başkonsolos (MM)
01.01.1972-30.12.1976
Tevfik Ünaydın
Başkonsolos (MM)
01.01.1977-20.10.1981
Aydın Tosun
Başkonsolos (MM)
20.10.1981-12.11.1985
Murat Sungar
Başkonsolos (MM)
02.12.1985-17.07.1989
Volkan Bozkır
Başkonsolos (MM)
17.07.1989-30.11.1992
Yusuf Buluç
Başkonsolos (MM)
30.11.1992-15.07.1995
Fuat Tanlay
Başkonsolos (MM)
01.08.1995-02.08.1999
Mehmet Nuri Ezen
Başkonsolos (MM)
29.07.1999-30.07.2002
Ömer Önhon
Başkonsolos (MM)
30.08.2002-15.11.2006
Mehmet Samsar
Başkonsolos (MM)
01.12.2006-30.11.2011
Mustafa Levent Bilgen
Başkonsolos (MM)
30.11.2011-01.09.2014
Ertan Yalçın
Başkonsolos (MM)
01.09.2014-