Bedelli Askerlik Ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

New York Başkonsolosluğu 15.01.2015

1-Bedelli Askerlik başvurusu yaparken hangi evraklara ihtiyacım olacak?

Yükümlünün Başkonsolosluğumuzdan temin edebileceği veya e-devlet şifresiyle “ASAL Bedelli Askerlik Başvuru” sekmesinden hak sahibi olup olmadığını teyit ettikten sonra alacağı barkodlu ödeme belgesi (EK-B LAHİKA-2) ile birlikte bankaya (New York, T.C. Ziraat Bankası ve T.Vakıflar Bankası) giderek 18.000 TL karşılığı meblağı o günkü TL/Dolar kurundan aşağıda belirtilen hesaplardan birine yatırması ve onaylı makbuzlarını Başkonsolosluğumuza getirmesi gerekmektedir.

2-Yoklama kaçağı pozisyonundayım; bu şartlarda bedelli askerlik yasasından faydalanmam mümkün müdür?

01 Ocak 1988 tarihinden (bu tarih dâhil) önce doğan ve aşağıdaki özelliklere haiz olan vatandaşlarımız başvurabilecektir. Bu uygulama emri “her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış veya her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılıp yaş şartı taşıyanlar ile herhangi bir yaş sınırlaması aranmaksızın kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce “Askerliğe Elverişli Değildir” kararlı raporları nedeniyle askerlik hizmetinden muaf tutulanlardan, istekli olanlar ile bunlarla ilgili işlemleri yürütecek kurum ve kuruluşları kapsar.”

3-Bedelli Askerlik işlemleri için çalışma saat aralığınız nedir?

Bedelli askerlik başvurunuzu Başkonsolosluğumuzda 09.00-13.00 saatleri arasında gelerek yaptırabilirsiniz.

4-Bedelli askerlik için Türkiye'de bir bankadan kredi çekeceğim. Bunun için ABD'deki gelir belgemin, bağlı bulunduğum konsolosluğun ilgili bölümünden kaşelenmesi gerektiği tarafıma bildirildi. Bu konuda ne yapmam gerekli?
Öncelikle ABD'deki gelir belgenizin bulunduğunuz eyaletteki County Clerk tarafından tasdiklenmesi gerekmektedir. Bunun olamaması halinde State Department’dan “Legal Qualification and Authority of a Notary Public” tasdiki yaptırabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra aşağıdakileri eksiksiz olarak Başkonsolosluğumuza gönderiniz;

-Notary Public ve County Clerk onaylı belgeniz ve her sayfasının fotokopisi,

-“Turkish Consulate General” adına düzenlenmiş her belge için 19,62 Dolarlık money order,

-Üzerinde kendi adresiniz yazılı ve pullu iade zarfı,

-İsteğinizi ve telefon numaranızı belirten kısa bir dilekçe.

5- Türkiye’den parayı yatırırken e-devletten herhangi bir belge alınmadı. Ama banka ödemeyi kabul etti ve makbuz elime ulaştı. O barkodlu belgeye yine de ihtiyacım var mı? Belgeyi New York’a geldiğimde sizden alsam ve Türkiye’den bankaya imzalatıp tekrar size postalasam olur mu?
E-devletten belge alınmadan bankanın ödemenizi kabul etmesi normal şartlarda mümkün değildir.Konu hakkında acilen askerlik şubeniz ile görüşmenizi öneririz. Ödemenizi yaptıktan sonra Başkonsolosluğumuzdan belge almanız mümkün değildir.

6-Daha önce işlemlerimi başka bir Başkonsolosluktan halletmekteydim; fakat şu an görev bölgenizdeki eyaletlerden birine taşındım ve adres beyanında bulunmadım. Bedelli askerlik işlemimi T.C. New York Başkonsolosluğu’ndan yapabilir miyim?

Bedelli askerlik başvurunuzu Başkonsolosluğumuzda 09.00-13.00 saatleri arasında gelerek yaptırabilirsiniz.

7-Bedelli askerlikten yararlanabileceğimden nasıl emin olabilirim?

E-devlet üzerinden e-devlet şifresiyle “ASAL Bedelli Askerlik Başvuru” sekmesinden hak sahibi olup olmadığınızı teyit edebilirsiniz. Başvuru için 01.01.1988 (dahil) tarihinden önce doğmuş olmalısınız.

8-Bedelli askerlikişlemleri için Başkonsolosluğumuza ibraz etmem gereken belgeler nelerdir?

Başvuru için gelirken nüfus cüzdanı veya pasaportunuzu da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca T.C. Ziraat Bankası ve Vakıf Bank’ın New York şubelerini arayarak banka işlemleri hakkında bilgi almanızın faydalı olacağı düşünülmektedir.

9-Başkonsolosluğumuzda başvuru yaptıktan kaç gün sonra bankaya para yatırmam mümkün? Aynı gün mü yatırmam lazım?

Başkonsolosluğumuzun yoğunluğu göz önüne alındığında işlemlerinizi bir an önce yapmanızı tavsiye ederken, işlemlerin aynı gün içinde yapılması gibi bir zorunluluk olmadığını belirtiriz.

10- Bedelli askerlik için Başkonsolosluğumuzdan başvuruda bulundum. LAHİKA-6 belgesinin üç kopyasını aldım; ancak ödemeyi ilgili bankaların New York şubelerinden gerçekleştirmek istemiyorum. Ödemenin adıma Türkiye'de yapılması LAHİKA-6 belgesiyle mümkün mü?

Sizin tarafınızda herhangi bir sıkıntı doğmaması adına e-devlet üzerinden “ASAL Bedelli Askerlik Başvuru” sekmesinden alacağınız barkodlu ödeme belgesini (EK-B LAHİKA-2) imzalayarak, bahsekonu belgeyi ülkemizde adınıza meblağı bankaya yatıracak kişiye ulaştırınız. Bankadan alınacak ödeme makbuzlarının asılları, barkodlu LAHİKA-2 ve nüfus cüzdanınız ile Başkonsolosluğumuza şahsen gelerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

11-Posta ile gönderebilir miyim veya başvurumu şahsen başka bir Temsilciliğimizde sonuçlandırabilir miyim?
Posta yoluyla başvuru kabul edilmemektedir. İşlemlerinizi kayıtlı olduğunuz Temsilciliğimizde yaptırmanız önerilmektedir.

12-Bedelli askerlik işlemleri bir günde tamamlanabiliyor mu? Sözkonusu işlem için ilgili birimden randevu almam gerekli mi?
Bahsekonu işlemin yarattığı yoğunluk göz önüne alındığında, Başkonsolosluğumuza sabah erken saatlerde gelmeniz halinde işleminiz aynı gün tamamlanabilecektir. Askerlik işlemleri için Başkonsolosluğumuzdan randevu almanıza gerek yoktur. Ancak ödeme yapacağınız bankaların, randevu alınmasını tavsiye ettikleri bilinmektedir. Bu nedenle ilgili bankaların New York şubeleri ile önceden temasa geçip, bilgi almanızda yarar görülmektedir.

13-Meblağı peşin olarak sizde ödeyebiliyor muyum; yoksa bankaya ödeyip makbuz mu getirmem lazım? Eğer bankaya ödeme yapılması gerekliyse, bankaların hesap bilgilerini alabilir miyim?
Bedelli askerlik başvurularına ilişkin ödeme bankaya yapılmaktadır. Bu nedenle konu hakkında bankalar ile temasa geçmenizi rica ederiz.

Hesap Numaraları:

T. Halk Bankası IBAN No (TL) (TR31 0001 2009 4520 0010 2600 83 numaralı)T.C. Ziraat Bankası IBAN No (TL) (TR49 0001 0017 4537 7119 4351 38 numaralı)

T. Vakıflar Bankası IBAN No (TL) (TR28 0001 5001 5800 7302 9593 00 numaralı)

14-Türkiye’den ödeme yapılırken nüfus cüzdanındaki kimlik numaram dışında herhangi bir bilgi gerekir mi?
Türkiye'deki bankaya yapacağınız ödemeye ilişkin detayları ödeme yapacağınız bankaya danışmanız uygun olacaktır. Nitekim her halükarda e-devlet şifreniz temin edeceğiniz LAHİKA-2 belgesini Türkiye’de bankada sizin adınıza meblağı yatıracak kişiye ulaştırmanız gerekmektedir.

15-Bedelli askerlik için gerekli meblağın Türkiye’de yatırılması için önce benim şahsen Başkonsolosluğumuza gelmem gerekiyor mu? Türkiye’de bankalara meblağ yatırılırken hangi belgelere ihtiyaç olacak? Tanıdıklarım Türkiye’de parayı yatırdıktan sonra dekontların asıllarını Başkonsolosluğumuza posta ile gönderebilir miyim, yoksa dekontları şahsen mi iletmem gerekiyor?
E-devlet şifresiyle alacağınız barkodlu ödeme belgesini imzalayarak Türkiye’ye gönderip ödemenizin yapılmasını sağlayınız. Ödeme yapıldıktan sonra bankadan alınan ödeme dekontları ve barkodlu ödeme belgelerinin asıllarını ailenizin size postalaması gerekir. Sözkonusu belgelerle birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen gelerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

16-Benim bağlı bulunduğum Başkonsolosluğumuz New York mu?Başkonsolosluğumuz görev bölgesine hâlihazırda New York, New Jersey, Pennsylvania, Delaware, North Carolina, South Carolina, Georgia, Florida ve Puerto Rico girmektedir.

17-Bedelli askerlik için gezici konsolosluk hizmeti verilecek mi?Bedelli askerlik için son başvuru tarihi 13 Şubat 2015’tir ve bu tarihe kadar bir gezici konsolosluk hizmeti öngörülmemektedir.

18-Meblağ Türkiye’deki ilgili bankaya benim adıma yatırıldığı takdirde, meblağ zaten yatırılmış olacağından dekont olmadan bedelli askerlik işlemlerimi New York' tan yapabilir miyim? Dekontlar faks ile yollanmasında sakınca var mıdır?

E-devlet şifresiyle alacağınız barkodlu ödeme belgesini imzalayarak Türkiye’ye gönderip ödemenizin yapılmasını sağlayınız. Ödeme yapıldıktan sonra bankadan alınan ödeme dekontları ve barkodlu ödeme belgelerinin asıllarını, ailenizin size postalaması gerekir. Sözkonusu belgelerle birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen gelerek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

19- Başvuru işlemlerimi tamamladım; ancak kanundan faydalanma hakkım olmadığı sonradan tespit edildi. Ödemiş olduğum miktarı geri alabilir miyim?

Geri ödeme ile ilgili başvurular şahsen; yurtiçinde kayıtlı olduğunuz askerlik şubesine, yurtdışında ise askerlik şubelerine iletilmek üzere bağlı bulunduğunuz konsolosluklara bir dilekçe ile yapılmalıdır. Dilekçede ödemenin yapılacağı, yurtiçinden alınmış banka hesabı (TL), IBAN numarası ile TC kimlik numarası belirtilecektir.

Dilekçeniz incelendikten sonra geri ödeme şartlarının oluşup oluşmadığına askerlik şubeniz karar verecektir.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 16:00

1.1.2020 Yeni Yıl Tatili
20.1.2020 Martin Luther King, Jr. Day
17.2.2020 Presidents' Day
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. Gün
25.5.2020 Memorial Day
4.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 Labor Day
12.10.2020 Colombus Day
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day
26.11.2020 Şükran Günü
25.12.2020 Noel Günü
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili

1-888-566-76-56 veya +90 312 292 29 29