Türkiye Cumhuriyeti

New York Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Saygıdeğer vatandaşlarımız, Türk-Amerikan toplumunun değerli mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu olarak görevime 1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla başlamış bulunmaktayım.

New York, New Jersey, Pennsylvania ve Delaware eyaletlerini kapsayan görev bölgemizde, dünyanın en dinamik ve üretken coğrafyalarından birinde görev yapacak olmaktan mutluluk duyuyorum.

Görev sürem boyunca, Başkonsolosluğumuzun öncelikli hedefleri arasında, vatandaşlarımıza kaliteli, süratli ve çözüm odaklı konsolosluk hizmetleri sunmak, görev bölgemizdeki yerel yönetim birimleriyle ilişkilerimizi daha da geliştirmek, ekonomik ve finans çevreleriyle işbirliğimizi üst seviyeye çıkartmak, ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak, geniş bir yelpazede faaliyet gösteren meslek grupları ve düşünce kuruluşlarıyla yakın eşgüdüm sağlamak yer alacaktır.

Bu hedeflerimizin gerçekleştirilmesinde, hem görev bölgemizde yaşayan hem de Türkiye’de bulunup sorumluluk çevremizle ilişkileri bulunan vatandaşlarımızın kıymetli desteği ve katkıları büyük önem taşıyacaktır. Bu bağlamda, sizlere Başkonsolosluğumuzun kapılarının her zaman açık olduğunu, her türlü öneri ve düşüncelerinizi beklediğimizi belirtmek isterim.

Sivil toplumun rolünün giderek arttığı günümüzde, görev bölgemizde faaliyet gösteren Türk-Amerikan dernekleri ve çatı kuruluşlarının, birlik, beraberlik ve yardımlaşma temelinde toplumumuzu biraraya getirmeleri, ulusal değerlerimizi yeni nesillerimize aktarmada ve ülkemizi ilgilendiren konularda etkin tutum sergilemeleri büyük önem taşımaktadır.

Bu anlayışla, ABD'de giderek daha öndegelen konuma gelmeye başlayarak gurur kaynağımız olan siz değerli vatandaşlarımız ile ortak gayretlerimizin oluşturacağı gücün, etkinliğimizi en üst seviyeye taşıyacağına inanıyorum.

Sizlere tüm Başkonsolosluk personelimiz ve şahsım adına en iyi dileklerimi ve saygılarımı sunuyorum.

  

Ertan YALÇIN

Başkonsolos